Praha 6.12.2013 – Honza Rybář, odborný garant Dobrých médií a fotograf splnil svůj slib. Spustil nový web Fotoguru.cz  - Základy fotografování pro ty, kteří se neberou moc vážně.

Na webu najdete cenné rady jak fotografovat lépe. Najdete tam také 60 otázek a odpovědí jak začít fotografovat a mnoho dalšího co se jistě bude hodit nejen těm, kteří fotí pro zábavu, ale také těm, kteří fotí poloprofesionálně, nebo o tom uvažují.

Ti co znají Honzu vědí, že jeho rady jsou jednoduché, jasné a hlavně že fungují.

Pro ukázku vybíráme tři z šedesáti:

Manuál k fotoaparátu čtěte zcela výjimečně
Číst manuál fotoaparátů s vírou v to, že se tímto procesem naučit fotografování, je zcela nesmyslné a zbytečné počínání. Srovnat by se dalo s myšlenkou, že studiem příručky vašeho auta se naučíte řídit. Smysl manuálu je jeden jediný: pokud nevíte, jak ovládat nějakou funkci vašeho fotoaparátu, sáhněte po něm. O tom, co máte hledat, si musíte přečíst někde jinde (třeba zde).

Proč jsou některé čudlíky začátečníky smrtelně nebezpečné?
Když se někdo koupí nový fotoaparát, začne si hrát. Za použití manuálu se (marně) snaží pochopit, jak celá ta věc funguje, přičemž rozhasí mnoho nastavení. Zatímco některá se po vypnutí vrátí na výchozí pozice, nastavení dvou parametrů dokáže pokazit mnoho měsíců snímků (než si špatného nastavení novopečený fotograf všimne). Oněmi funkcemi jsou: 1. korekce expozice (většinou znak +/-). Naučte se hlídat, aby byla na nule. 2. Vyvážení bílé – doporučuji nechat na automatice (AWB – Auto White Balance). Kroutíte hlavou? Nekruťte a věřte mi, že odhadem (mým) každý cca desátý foťák na světě má toto nastavení rozhasené – a fotí tedy špatně.

Jak často se fotografovi podaří udělat opravdu dobrou fotku?
Špičkový a zapálený fotograf udělá za život cca 20-30 (no dobrá, možná i sto) opravdu dobrých fotek. Tedy když se vám podaří udělat jedna dokonalá fotka za rok, skvělé!! (Ale to neznamená, že máte propadat trudomyslnosti.)

 

Tak neváhejte a nechte si poradit www.fotoguru.cz